D & S TABER 2019 RIVERINA CUP BENCHMARK 74 HANDICAP- HEAT OF THE WAGGA STAYERS SERIES Results

D & S TABER 2019 RIVERINA CUP BENCHMARK 74 HANDICAP- HEAT OF THE WAGGA STAYERS SERIES 2019

The 2019 2019 $26,460 D & S TABER 2019 RIVERINA CUP BENCHMARK 74 HANDICAP- HEAT OF THE WAGGA STAYERS SERIES winner is Da Deputy. Trained by David & B Hayes & T Dabernig, Da Deputy finished ahead of Master Poet (NZ) in second with Thunder Road third and Geodesic fourth in the 2019 $26,460 D & S TABER 2019 RIVERINA CUP BENCHMARK 74 HANDICAP- HEAT OF THE WAGGA STAYERS SERIES results at Wagga on Sunday 11th August 2019.

4 year old gelding Da Deputy, by Dalakhani out of Crazy Deputy, jumped from barrier 10 in the 11 horse D & S TABER 2019 RIVERINA CUP BENCHMARK 74 HANDICAP- HEAT OF THE WAGGA STAYERS SERIES field and won the 3800m race in a time of 4:16.66 with jockey Blaike McDougall. Da Deputy's starting price was $4.00.

The Amy McDonald trained Master Poet (NZ), a 6 year old gelding by Mastercraftsman (IRE) out of Rhyme, jumped from barrier 7 with jockey Ms Chelsea MacFarlane and finished second 4.46 lengths behind the winner.

7 year old gelding Thunder Road (Roadhog out of Alone Again) finished third by 6.94 lengths after starting from barrier 2 and was ridden by Ms Kayla Nisbet and trained by Emma & Lucy Longmire.

D & S TABER 2019 RIVERINA CUP BENCHMARK 74 HANDICAP- HEAT OF THE WAGGA STAYERS SERIES First Four Results
1st:
Da Deputy (10)
Winning Time:
4:16.66
2nd:
Master Poet (NZ) (7)
Margin:
4.46 L
3rd:
Thunder Road (2)
Margin:
6.94 L
4th:
Geodesic (6)
Margin:
13.69 L
Date: 11/8/2019 Track Rating: Heavy (9)
Starters: 11 Distance: 3800m
Start Time: 14:50 Entry Conditions: BM74, Hcp
Surface: Turf Direction: Clockwise
D & S TABER 2019 RIVERINA CUP BENCHMARK 74 HANDICAP- HEAT OF THE WAGGA STAYERS SERIES Finishing Order
Finish Silk No. Horse (Barrier) Jockey Trainer
1 Blaike McDougall 4 Da Deputy (10) Blaike McDougall David & B Hayes & T Dabernig 2 Ms Chelsea MacFarlane 5 Master Poet (NZ) (7) Ms Chelsea MacFarlane Amy McDonald 3 Ms Kayla Nisbet 6 Thunder Road (2) Ms Kayla Nisbet Emma & Lucy Longmire 4 Jake Duffy 3 Geodesic (6) Jake Duffy Mitchell Freedman 5 Ms Jade Darose 2 Hello My Friend (9) Ms Jade Darose Allison Sheehan 6 Nick Souquet 1 Baby Jack (8) Nick Souquet Craig Widdison 7 Josh Richards 7 Bocain (11) Josh Richards Sharyn Peters 8 Ms Belinda Wright 8 Charcol (3) Ms Belinda Wright Garry Worsnop 9 Ms Rebeka Prest 10 Days Go By (FR) (4) Ms Rebeka Prest Christopher Davis 10 Bryan Murphy 11 Countess Delta (1) Bryan Murphy Gordon Strang 11 Tyler Schiller 9 Spin King (5) Tyler Schiller Christopher Davis SCR Bradley Vale 12 Miss Bourbon Bar (NZ) (0) Bradley Vale Tony Waddell